e-Fatura

 

Sık Sorulan

 

Sorular

e-Fatura zorunluluk kapsamında olup belirlenen tarihten itibaren fatura kullanıcısı olmayan mükelleflere uygulanan yaptırım ne olacaktır?

Zorunluluk kapsamında olup e-Fatura uygulamasına belirtilen tarihte geçmeyen mükellefler Vergi Usul Kanunu’nun ceza hükümleri tatbik olunacaktır.

e-Fatura uygulamasına kayıtlı bir firma büyük perakende mağazalarından yaptıkları alışverişlerinde e-Faturayı nasıl temin edecekler?

Perakende satış yapan firma ve alıcı taraf e-Fatura sistemine kayıtlı ise kesilecek olan faturanın e-fatura olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

 

KEP göndereceğim firmanın / kişinin KEP’i olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

 

TÜRKKEP sadece, gönderici olarak hizmet verdiği hesap sahiplerine KEP rehberini sorgulama hizmeti verir. KEP rehberi sorgulamaları zorunlu veya isteğe bağlı rehber alanları kullanılarak gerçekleştirilir.

 

e-Fatura uygulamasında sadece ticari fatura senaryosunu kullanabilir miyiz? GİB’e temel fatura senaryosu ile gelen faturaları almamak istediğimizi talep etsek bu talebimiz gerçekleşebilir mi?

 

Ticari ihtiyaçlar göz önünde tutularak Ticari Fatura Senaryosu oluşturulmuştur. Ticari fatura Senaryosunda fatura kabul, red ve iade işlemleri tamamen mesajlaşma platformu üzerinden gerçekleştirilecektir. Ticari fatura senaryosunun kullanımı ancak tarafların anlaşmış olmasına bağlıdır. Temel fatura senaryosunun bir talebe bağlı olarak kaldırılması mümkün değildir.

 

e-Fatura uygulamasından nasıl yararlanabilirim?

 

e-Fatura uygulamasından nasıl yararlanabilirim?

Az sayıda fatura düzenleyen mükellefler için e-Fatura Uygulamasına ait temel fonksiyonların internet üzerinden kullanımını sağlamak amacı ile oluşturulan ve “www.efatura.gov.tr” internet adresinde hizmete sunulan e-Fatura Portalı aracılığıyla gerçekleştirilebilirler.

Yüksek sayıda fatura düzenleyen çeşitli faturalama ihtiyaçları bulunan gelişmiş bilgi işlem sistemlerine sahip mükellefler bilgi işlem sistemlerinin e-Fatura Uygulamasına entegre edilmesi yoluyla e-Fatura uygulamasından yararlanabilirler

Faturalama ihtiyaçları farklılık gösteren veya çok sayıda fatura düzenleyen mükellefler, kendilerine ait bilgi işlem alt yapısının yetersiz olması halinde yada bilgi işlem sistemi işletmek istememeleri halinde teknik yeterliliğe sahip bir özel entegratörün bilgi işlem sistemi vasıtasıyla elektronik fatura alıp gönderebilme imkanı sağlanmıştır.

 

Aynı holding bünyesindeki birden fazla firmanın mali müdürünün tek bir akıllı karta yüklenmesi mevzuat anlamında mümkün müdür?

 

Aynı holding bünyesinde de olsa farklı firmaların tek bir akıllı karta mali mühürlerini yüklenmesi mümkün değildir. Ancak, kurum tarafından HSM cihazına kurumunuzun mali mühür sertifikası yüklenebilir. Birden fazla kişi bu tek HSM cihazına, erişim hakları ayarlanmış farklı bilgisayarlardan aynı anda Elektronik Mali Mühür Sertifikasını kullanabilirler.

 

Kullanıcı listesini, vergi numarası veya başka bir tekil alandan sorgulayabileceğimiz bir web servis olacak mıdır?

 

Posta kutuları için son ve güncel kayıtlı kullanıcılar listesi “https://merkez.efatura.gov.tr/EFaturaMerkez/userList.jsp” adresinde yayımlanmaktadır. Kayıtlı kullanıcıların sorgulandığı web servis sadece entegratör olan kullanıcılara açıktır.

 

e-Fatura Portalı Nedir?

 

e-Fatura Uygulamasını kullanma konusunda yeterli alt yapıya sahip olmayan kullanıcıların uygulamadan yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen ve e-Fatura uygulamasına ait temel fonksiyonları bünyesinde barındıran bir web uygulamasıdır.

 

Matbu faturalarda resmi fatura numarası bulunmaktaydı ve bunu maliye belirleyip veriyordu. E-Fatura’da bu durum nasıl olacak?

 

GİB’in belirlemiş olduğu standart bir fatura numara şablonu bulunmaktadır:

İlk 3 karakter mükellefin belirleyebileceği sabit karakterler (Harfler),

Takip eden 4 karakter sabit ve yıl değeri,

Takip eden 9 karakter ise 000000001’den başlamak ve sıralı gitmek suretiyle sıralı artan rakamlardan oluşmaktadır.

 

Yanlış kesilen faturalar için iptal ve iade işlemleri nasıl yapılacak?

 

Alıcı tarafından ret yanıtı ya da kabul edildiyse iade faturası hazırlanacak ve iletilecek.

 

e-Faturayı indirebiliyor muyuz?

 

Evet istersek bize gelen e-Faturayı lokal makinemize indirebiliyoruz.

 

Türkiye’de yerleşik şirketler, ithalat ve ihracat işlemlerinde e-Fatura ile işlem yapabilirler mi?

e-Fatura Uygulaması, sistemde tanımlanmış olan mükellefler arasındaki faturalaşmaya imkân tanımakta olup, yurtdışındaki bir alıcının uygulama üzerinden tanımlanması mümkün olmadığından ihracat faturalarının mevcut sistem üzerinde düzenlenmesi şu an için mümkün değildir. Aynı durum ithalatta da geçerlidir.

 

Kurumsal

Hakkımızda
Kişisel Verilerin Korunması
Duyurular
Basın Haberleri
Dilekçe Örnekleri
Bilgi Bankası
Videolar
Kampanyalar
Destek

ITCKEP Kayıtlı Elektronik Posta Hizmetleri

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

Web Tasarım ITC Bilgisayar Sistemleri

Çözümler

KEP Çözümleri
e-İrsaliye
e-Müstahsil Makbuzu
e-Serbest Meslek Makbuzu
KEP İK
KEP Mutabakat Çözümleri
KEP Assist Çözümleri
e-İmza Çözümleri
Zaman Damgası
e-Fatura Çözümleri
e-Defter Çözümleri
e-Saklama Çözümleri
e-Arşiv Fatura Çözümleri
e-Yazışma Çözümleri

 

Başvuru

Nasıl Başvuru Yaparım?
Başvuru Evrakları
                                                                                                       
İletişim

İletişim Bilgilerimiz
Banka Bilgileri
Bize Yazın

 

Please publish modules in offcanvas position.

ITC Bilgisayar Sistemleri