info@itckep.com

0 216 349 2208

e-İmza Çözümleri

Bir güven kurumu olan ITCKEP; e-İmza Çözümleri noktasında güven odaklı bir yaklaşım sunuyor. e-İmza Çözümleri, gelişmiş teknolojinin ayrıcalıkları sayesinde resmi işlere güvenlik ve kolaylık kazandırır. Şahsi ya da kurumsal işlemlerde imza yetkisi bulunan kişilerin imzasının taklit edilmesi riskini ortadan kaldırır. Dijital ortamda hazırlanan e-İmza; harf, rakam ve objelerden oluşur. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında olan elektronik imza, ıslak imza gibi evlilik, veraset ve şahitlik gibi hukuki olaylar haricindeki tüm işlemlerde geçerlidir. Taklit edilmesi, değiştirilmesi veya benzerinin yapılması mümkün olmadığı için son derece güvenilir bir yapıya sahiptir.

 

ITCKEP e-İmza Avantajları Nelerdir?

 
 
E-İmza ile imzalanmış bir evrak imzalama sonrası değiştirilemez. Bu sayede veri bütünlüğü korunmuş olur.
E-İmza
E-İmza
İsteğe bağlı zaman damgası ile veri tarihinde netlik sağlanır. ITCKEP e-imza uygulaması

E-İmza ile imzalanmış bir evrak imzalama sonrası değiştirilemez. Bu sayede veri bütünlüğü korunmuş olur.

E-İmza
E-İmza
Elektronik ortamda gerçekleşen işlemler inkâr riski taşımaz.
Kişinin kimliği elektronik ortamda kesin bir biçimde doğrulanır.
E-İmza
E-İmza
E-İmza ıslak imza ile aynı hukuki geçerliğe sahiptir.
 
 
E-İmza
Hızlı, güncel ve profesyonel bir şekilde ilerlemeyi mümkün kılar.

 

Güvenilir Bir Hizmet Anlayışına Açılan Kapı

e-İmza Çözümleri sayesinde kurumsal yaşam çok daha güvenilir bir boyut kazanır. Alanında uzman kadrosu ve teknolojiden aldığı ilhamla ilerleyen ITCKEP, hukuki işlemleri güvence altına alan bir hizmet anlayışı sunar. Gelişmiş teknoloji sayesinde resmi işlemlere kolaylık ve hız kazandırmaktadır. İmza yetkisi daha güvenilir bir boyut kazandığı için dolandırıcılık gibi risklerin önüne geçilmektedir.

ITCKEP e-İmza Kullanım Alanları

ITCKEP e-imza uygulaması

E-Devlet Kapısı uygulamalarında
E-İmza
E-İmza

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sisteminde

E-İmza uyumlu kamu sistemlerinde (EKAP, UYAP, e-Haciz vs.)

E-İmza
E-İmza
MERSİS üzerindeki ticaret sicil işlemlerinde
Elektronik sağlık ve sosyal güvenlik sistemlerinde
E-İmza
E-İmza
Ödeme talimatı gibi bankacılık işlemleri ve finansal uygulamalarda
 
 
E-İmza
Her türlü kıymetli evrakın elektronik ortamda imzalanmasında kullanılır

 

ITCKEP E-İMZA İLE İŞLEMLER HIZLI, KOLAY VE DAHA GÜVENLİ

Dijital dönüşümün öncüsü ITCKEP, e-İmza (elektronik imza) konusunda kullanıcılarına güven odaklı çözümler sunar. ITCKEP’in e İmza hizmeti sayesinde özellikle dolandırıcılık vb. gibi risklerin tamamen önüne geçilir. ITCKEP e-İmza, kurumsal hayatı daha güvenilir bir boyuta taşır. Alanında uzman kadrosu ve gelişmiş teknolojisi ile ITCKEP, hukuki işlemlerde güvenliği maksimum seviyeye ulaştırırken, resmi işlemlere de hız ve kolaylık kazandırır.

PEKİ E-İMZA NEDİR?

E-imza, elektronik ortam üzerinden oluşturulan dokümanların imzalanmasında kullanılır. 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda ise e-İmza nedir sorusu şöyle cevaplanmıştır; Bir başka elektronik veriye eklenmiş olan ya da elektronik veri ile mantıksal bir bağlantısı olan, kimlik doğrulanması amacıyla kullanılan elektronik veriye e-İmza denir.

E-imzalar harf, rakam ve objelerden oluştuğu için taklit edilmesi, değiştirilmesi ya da benzerinin yapılması mümkün değildir. E-imza bu nedenle maksimum güvenli bir yapıya sahiptir. Elektronik ortamda yapılan imza işlemi ve Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ile yapılan gönderim sayesinde zamandan önemli ölçüde tasarruf edilir. Yapılan araştırmalara göre çalışma hayatında ortalama 3 iş gününü bulan imza süreçleri, elektronik imza sayesinde dakikalar içerisinde tamamlanır.

E-imza, fiziksel olarak kâğıt kullanımı ihtiyacını ortadan kaldırarak ağaçların korunmasına katkıda bulunur. E-imza ile kolayca imzalanan evraklar KEP ile dijital ortamda dakikalar içerisinde alıcıya iletiliyor. Bu sayede kargo süreçlerini sıfıra indirerek bireylerin, şirketlerin ve kurumların karbon ayak izini düşürür. Bu sayede sürdürülebilir yaşama büyük katkı sağlanır.

ITCKEP E-İMZA KULLANICILARINA BİRÇOK AVANTAJ SUNUYOR

Tamamen elektronik ortamda yapılan e-İmza işlemleri kullanıcılarına hızlı ve güvenilir iletişim imkânı sağlar. ITCKEP e-İmzanın kullanıcılarına getirdiği avantajlardan bazıları şöyledir:

 • ITCKEP e-İmza ile imzalanan bir evrak, imza işleminin ardından kesinlikle değiştirilemez. Böylelikle veri bütünlüğü endişeye yer bırakmayacak bir şekilde korunur.
 • İmza işlemlerinde kişinin kimliği, elektronik ortam üzerinden kesin bir biçimde doğrulanmış olur.
 • E-imza ile elektronik ortam üzerinden gerçekleşen işlemler inkâr riskini ortadan kaldırır.
 • ITCKEP e-İmza, hukuki olarak ıslak imza ile aynı geçerliliğe sahiptir.
 • E-imza, işlemlerin güncel, hızlı ve profesyonel bir biçimde ilerlemesini mümkün kılar.

ITCKEP E-İMZA BİRÇOK ALANDA RAHATLIKLA KULLANILABİLİR

E-imzalar, farklı birçok alanda kolayca kullanılabilir. Bu sayede iş ve işlemler zahmetsiz ve hızlı bir şekilde ilerler. ITCKEP e-İmzanın kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Kayıtlı Elektronik Posta sisteminde.
 • E-devlet Kapısı uygulamalarında.
 • E-imza uyumlu kamu sistemlerinde. (UYAP, EKAP, E-Haciz vb.)
 • Elektronik sosyal güvenlik ve sağlık sistemlerinde.
 • MERSİS üzerinde yer alan ticaret sicil işlemlerinde.
 • Ödeme talimatı vb. gibi bankacılık işlemlerinde ve finansal uygulamalarda.
 • Elektronik ortamda her türlü kıymetli evrakın imzalanmasında.
 • Elektronik yazışmalar ve sözleşmelerde.

ITCKEP E-İMZA NASIL ALINIR?

E-imza nasıl alınır sorusunun cevabı oldukça basit. E-dönüşümün lideri olan ITCKEP, Türkiye’nin hemen her ilinde yaklaşık 200 bayisi ile hizmet veriyor. E-imza başvuru süreci, ITCKEP üzerinden kolay bir şekilde yapılabiliyor. E-imzayı bireysel olarak almak isteyenler kişilerin başvuru sırasında, T.C. kimlik numarasının net bir şekilde görülebildiği nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Başvuru esnasında Nitelikli Elektronik Sertifika Taahhütnamesi ve başvuru belgesinin imzalanması da gerekiyor. Kurumsal elektronik imza başvurularında ise 6 ay içerisinde Ticaret Sicil Memurluğundan alınmış faaliyet belgesi aslı, ilgili kuruma ait noterden onaylı imza sirkülerinin fotokopisi, başvuru yapan gerçek kişinin T.C. kimlik numarasının göründüğü nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaportunu yanında bulundurması gerekiyor. Ayrıca, başvuru esnasında başvuru formu ve NES Taahhütnamesinin imzalanması gerekiyor. İşlemlerin ardından E-İmza ile birlikte verilen USB Token’ın bilgisayara entegrasyonu ile e-İmza kurulum işlemi tamamlanmış oluyor.

E İMZA HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

E-İMZAYI KİMLER ALABİLİR?
 • Dileyen herkes bireysel olarak E-İmza başvurusunda bulunabilir. E-serbest Meslek Makbuzunu kullanacak mükelleflerin ise Özel Entegratör ya da Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sistemine kayıt olabilmesi için E-İmza almaları gerekmektedir.
E-İMZA ISLAK İMZAYA GÖRE NEDEN DAHA GÜVENLİDİR?
 • E-imzanın sağladığı güvence, mevcut verinin değiştirilememesinden kaynaklanır. KEP ile gönderilen e-İmzalı verinin alıcı dışında farklı kişilere ulaşmaması nedeniyle de ıslak imzaya göre çok daha güvenlidir.
E-İMZA HUKUKİ BOYUT DETAYLARI NEDİR?
 • E-imza, Elektronik İmza Kanunu’nda ıslak imza ile eşdeğer olarak kabul edilmiştir. Bu sebeple elektronik imza, hukuksal geçerliliğe sahip bir imzalama yöntemidir.